Przestępczość w cyberprzestrzeni - skutki prawne
Fundacja TOGATUS PRO BONO w ramach umowy z Powiatem Łowickim realizuje rządowy program nieodpłatnej pomocy prawnej w roku 2017.
W dniu 27.10.2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 1 TŻiUG, 2 TŻiUG oraz 3 TH/TUF z prawnikiem Adamem Walasem.
Młody prawnik prowadzący biuro prawne w Skierniewicach spotkał się z naszą młodzieżą, aby uświadomić jej skutki prawne cyberprzemocy, phishingu, sniffingu. Obecnie są to przestępstwa przynoszące coraz większe straty materialne, moralne, a także kradzież tożsamości i dóbr osobistych. Młodzi ludzie mogą być ofiarami jak również i atakującymi. Jak twierdzi prawnik w sieci nikt nie jest anonimowy i z sieci nic nie znika, pozostaje tam na zawsze.
Za wszystkie wykroczenia i przestępstwa każdy ponosi odpowiedzialność. Cyberprzestrzeń, choć z pozoru nieuchwytna nie jest obszarem wyjętym spod prawa. Przestępstwa w sieci mogą być skutecznie ścigane i karane. Od lat 17 ponosi się odpowiedzialność karną, a w niektórych przypadkach ( np. rozbój, gwałt) także 13 latek ponosi odpowiedzialność za czyn zabroniony. Młody człowiek może trafić do więzienia, poprawczaka, ponieść karę finansową, być zobowiązanym do przeprosin i zadośćuczynienia.
Bądźmy rozsądni, nie wrzucajmy wszystkiego do sieci.