SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
SZKOŁA WOLNA OD NAŁOGÓW
W naszej szkole w ramach Szkoły Promującej Zdrowie odbył się konkurs
literacki pod hasłem „ Szkoła wolna od nałogów” . Zwycięska trójka to Klaudia Kunat z klasy III TOR, Sylwia Rojek kl. IV TOR, Kinga Kołodziejczyk klasa 3 TOR.
Przeczytajcie pozostałe wierszyki, zobaczcie, jakie cenne przesłanie chcą wam przekazać koledzy i koleżanki.
Pierwsze miejsce
Drogi bracie nie bądź głupi!
Zdrowia za nic się nie kupi.
Nie pij, nie pal bo to złe,
Kochaj siebie, szanuj się!
Klaudia Kunat klasa 3 TOR
Drugie miejsce
,,Palenie zabija”
Stare hasło! Przecież znasz to!
Skąd więc postawa taka,
Że hodujesz w sobie raka?!
Myślisz, że to trendy? Myślisz, że to cool?
A naprawdę żyjesz, jak prawdziwy żul.
Mówisz odstres? Ja wiem jedno!
To prowadzi Cię na dno!
Zainfekowane płuca, zżarte serce masz,
Kiedy to wreszcie skumasz?!
Żółkną zęby, cera straszna.
To ten odstres?! TO PORAŻKA!!!
Sylwia Rojek kl. IV TOR
Trzecie miejsce
Kiedy palisz papierosy
Swoim płucom dajesz ciosy.
Szkoda zdrowia i pieniędzy
Rzuć palenie nie żyj w nędzy.
Kinga Kołodziejczyk klasa 3 TOR
WARSZTATY - STALKING I BULLYING
W dniu 26 października w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas pierwszych pod nazwą: „ Nowe zjawiska społeczne – stalking i bullying – aspekty psychologiczne i prawne”. Warsztaty prowadziły pani Katarzyna Wojciechowska- szkolny koordynator do spraw promocji zdrowia oraz pani Małgorzata Stępień – pedagog szkolny.
STALKING
Czym jest stalking?
Termin stalking pochodzi z ang. stalk i oznacza „tropić, śledzić, prześladować, tropiciel, prześladowca”.
W Polsce nie mamy ustawowej, jednolitej definicji stalkingu, dlatego też na podstawie dostępnej literatury proponuję następującą definicję: „Stalking* jest to celowe, świadome i zamierzone prześladowanie albo molestowanie skierowane bezpośrednio do osoby będącej ofiarą, które swoim zakresem obejmuje naruszenie wolności osobistej i prywatności drugiej osoby, fizyczne lub wirtualne zbliżanie się do ofiary, składanie niechcianych propozycji i gróźb wywołujących u ofiary strach i poczucie zagrożenia. Stalking przejawia się w takich zachowaniach, jak: fizyczny lub wirtualny kontakt z ofiarą, która nie chce, aby ten kontakt istniał, zbliżanie się do niej, śledzenie, podglądanie, nachodzenie miejsca zamieszkania, obserwowanie, zadręczanie telefonami, wiadomościami (sms lub e−mail), wręczanie niechcianych prezentów, jak również składanie gróźb, agresywne zachowanie wobec ofiary i działanie na jej szkodę, np. niszczenie mienia”.
Jakie są przyczyny tego zjawiska?
Stalking nie jest jednostką chorobową, ponieważ nie ma tu problemu medycznego. Trudno jest określić bezpośrednie przyczyny powstawania obsesji na punkcie drugiej osoby i jej prześladowania. Ich geneza jest uwarunkowana wczesnymi etapami życia człowieka, kiedy mogły nastąpić takie sytuacje, jak: odrzucenie przez bliską osobę, np. matkę, zaburzenia osobowości, nieumiejętność radzenia sobie z porażkami, wyuczone wzorce negatywnego zachowania.
Jak przeciwdziałać?
Żródlo grafiki: https://aprilbradley.net/2014/01/17/tell-me-when-all-stalkers-should-be-considered-unpredictable/
Poczytaj niezbędne rady:
-
Nie można określić jednego, skutecznego sposobu, który pomoże ustrzec się przez byciem ofiarą stalkera, ale poniższe wskazówki na pewno zmniejszą ryzyko zaistnienia takiej sytuacji.
-
Chroń swoje dane osobowe.
-
Bądź asertywny. Jeżeli nie tolerujesz nachalnych propozycji spotkania ze strony osoby, której wolisz unikać, odmawiaj! Nawet wtedy, gdy myślisz, że to zrani jej uczucia.
-
W kontaktach z nowo poznaną osobą kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.
-
Jeżeli zauważysz, że określona osoba bezpośrednio cię śledzi, lub znajduje się często w tych samych miejscach co ty, nie lekceważ tego. Bądź bardziej ostrożny i powiadom o tym swoją rodzinę lub bliską osobę.
-
Nie podawaj obcym osobom swojego numeru telefonu lub adresu e−mail.
-
Nie podawaj adresu domowego i nie pokazuj, gdzie mieszkasz nieznanym ci osobom. Zapraszaj do siebie tylko zaufane osoby, które dobrze znasz.
-
Nie podawaj osobom trzecim numeru telefonu, adresu e−mail i adresu domowego swoich bliskich i znajomych, chyba że ich właściciele upoważnili cię do tego.
-
Nie opowiadaj prywatnych informacji o sobie osobom mało znanym i nie zwierzaj się im ze swoich problemów, ponieważ mogą one zostać wykorzystane przeciwko tobie.
-
Lekceważ anonimowe sms−y i wiadomości e−mail. Ich celem może być żart, ale też zastraszenie.
-
Jeżeli poznasz kogoś przez Internet, pamiętaj o tym, że internetowa przyjaźń lub miłość może być próbą zranienia twoich uczuć i przejęcia nad tobą całkowitej kontroli. Bądź czujny! Łatwość dostępu do masowych narzędzi komunikacji, jak Internet, telefon, wiadomości sms i e−mail, powoduje powstawanie wciąż nowych form atakowania innych osób, nękania i prześladowania.
JABŁKO DLA KAŻDEGO UCZNIA
Dnia 9 lutego każdy uczeń naszej szkoły otrzymał jabłko na drugie śniadanie. Akcja ta została podjęta w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie. Pamiętajmy o owocach każdego dnia.
Źródło fotografii: https://www.google.pl/search?q=jabłko&client=opera&biw=1920&bih=972&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjDzMf_sZrSAhXLDiwKHdO3DAgQiR4IgQE#imgrc=pZFO3TochWFVMM:
POMIAR WSKAŹNIKA BMI
W dniu 2 lutego została zorganizowana w szkole akcja pomiaru wskaźnika BMI. Wskaźnik ten wykorzystywany jest przede wszystkim do oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów. Większość tych chorób jest związana z otyłością. Każdy uczeń otrzymał krótką informację na temat własnej kondycji. Pomiar przeprowadziła uczennica Joanna Matuszewska.
Podsumowanie działań w ramach Projektu "Razem Bezpieczniej"
Z początkiem września nasza szkoła przystąpiła do realizacji Projektu "Razem Bezpieczniej. Stop przemocy i patologii wśród dzieci i młodzieży. Zachęcamy do przejrzenia prezentacji podsumowującej nasze dokonania w tym zakresie.
Nasza szkoła od 1 września 2014 r. uczestniczy w programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Stąd zobowiązani jesteśmy do poszerzania naszej wiedzy na temat zdrowych nawyków.
Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy.
W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat. Każdy papieros skraca życie średnio o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia.
A więc co znajduje się dymie tytoniowym?
W dymie tytoniowym występuje pod postacią gazu lub cząsteczek ponad 4000 związków chemicznych. Badania empiryczne udowodniły, że ponad 40 czynników ma działanie rakotwórcze. Dym papierosowy inhalowany przez palacza wywiera szkodliwy wpływ na prawie wszystkie organy: podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka; ma właściwości alergizujące, zatruwa układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, trzustkę, pęcherz moczowy, prowadzi do mutacji oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Palenie ma negatywny wpływ na procesy życiowe m.in.: immunologiczne i hormonalne itp.
Przyjrzyjmy się, co zawierają te najbardziej szkodliwe substancje?
Nikotyna
Związek uzależniający. Nikotyna pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa liczbę uderzeń serca i podnosi ciśnienie krwi. W dużych dawkach jest bardzo trująca.
Substancje smoliste
Związki o brązowej barwie i kleistej konsystencji, związki smołowe są czynnikiem rakotwórczym, magazynowanym w płucach i układzie oddechowym a następnie stopniowo wchłanianym. Substancje smoliste to mieszanina wielu różnych związków chemicznych m.in. formaldehydu, arsenu, cyjanku i benzenu.
Cyjanowodór
Toksyczny gaz - był używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa.
Tlenek węgla
Wiąże się z hemoglobiną krwinek czerwonych znacznie szybciej niż tlen, zmniejszając poziom tlenu w krwiobiegu, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z przewlekłą chorobą płuc lub serca. Jest to związek będący bezpośrednią przyczyną śmierci wielu osób w czasie pożarów.
Fenole
Niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.
Choroby odtytoniowe
Każdy wypalony papieros powoduje w organizmie niekorzystne zmiany. Niszczenie zdrowia jest więc stałym, codziennym procesem, a stan chorego pogarsza się z każdym kolejnym papierosem. Większość chorób ma swój początek w młodości. Rozpoczęcie palenia gwałtownie zwiększa ryzyko zachorowania palacza.
Nowotwory
Profesor Witold Zatoński, prezes Fundacji "Promocja Zdrowia" wymienia wiele chorób grożących palaczom. Dym tytoniowy prowadzi do powstania 14 lokalizacji nowotworów. Najsilniejszy związek z paleniem wykazują nowotwory złośliwe: płuc (80 - 90% nowotworów występuje u palaczy!), krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego i trzustki. Nieco słabszy związek obserwuje się w przypadku nowotworów żołądka, nosa, wargi, wątroby, miąższu nerki oraz białaczki.
Choroby układu krążenia
Palenie zwiększa również ryzyko chorób układu krążenia: choroby wieńcowej serca, zespołu płucno - sercowego, degeneracji miąższu sercowego, nadciśnienia, miażdżycy, tętniaka aorty, chorób obwodowego układu naczyniowego, w tym naczyń mózgowych. Układ oddechowy palaczy jest narażony na wiele chorób, a wśród nich: przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma oskrzelowa, czy gruźlica płuc. Dym tytoniowy wpływa niekorzystnie na żołądek i dwunastnicę, przyczyniając się do powstawania wrzodów. Jest częstą przyczyną katarakty, osteoporozy i paradontozy. U mężczyzn palenie powoduje zaburzenia potencji, u kobiet natomiast zaburza płodność i przyspiesza nadejście menopauzy.
Palenie a ciąża
Palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży jest przyczyną wielu powikłań u dziecka, gdyż nie otrzymuje ono wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dziecko jest zmuszone do biernego palenia - za pośrednictwem matki, płód narażony jest na działanie szkodliwych substancji zawartych w dymie. Noworodek o niższej masie urodzeniowej jest bardziej podatny na choroby wczesnodziecięce, w tym zespół nagłej śmierci noworodków. Istnieje także zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, powikłań ciąży a nawet zgonu okołoporodowego. U dziecka nasilają się także niektóre choroby odtytoniowe (np. zapalenie płuc, astma oskrzelowa, czy zapalenie ucha środkowego). Również rozwój psychofizyczny takiego dziecka jest opóźniony.
Tytoniowa twarz
Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o "tytoniowej twarzy". Skóra jest niedotleniona, z czasem cera staje się coraz bladsza i bardziej poszarzała. Dzieje się tak, gdyż zapalenie papierosa powoduje skurcz naczyń krwionośnych skóry utrzymujący się do 90 minut. W ten sposób przez naczynia krwionośne palacza przepływa aż do 1 mniej krwi. Zakłóca to produkcję kolagenu i włókien elastynowych - odpowiedzialnych za sprężystość skóry. Skóra staje się cieńsza i bardziej pomarszczona.
A zatem, czy warto? Odmawiając poczęstunku papierosem, mówisz ZDROWIU TAK.
Zródło: Marta Libiszowska „Dlaczego palenie jest szkodliwe?”
Chcielibyśmy przybliżyć nieco informacji na temat owoców.
Dieta bogata w owoce i warzywa zabezpiecza przed chorobami cywilizacyjnymi: nowotworami, cukrzycą , problemami z sercem. Stanowią one niezastąpione źródło witamin, składników mineralnych i błonnika. Amerykańscy żywieniowcy podzielili je według koloru. Okazuje się, że wystarczy zjeść trzy razy dziennie warzywa i dwa razy dziennie owoce z każdej barwy, by zapewnić organizmowi szeroką gamę składników odżywczych. Prym wiedzie kolor niebieski. Ciemnoniebieskie warzywa i owoce są bogate w przeciwutleniacze wzmacniające naczynia krwionośne oraz opóźniające starzenie skóry. Zielone mają dużo kwasu foliowego i witaminy C. Wzmacniają wzrok. Czerwone podobnie jak niebieskie chronią przed starzeniem skóry. Ponadto czerwone owoce działają przeciwnowotworowo, regulują gospodarkę wodną, zapobiegają obrzękom.
Jak kupować owoce?
1. Unikaj supermarketów, kupuj owoce bezpośrednio na targu lub bezpośrednio od producenta. Do wielkich supermarketów przywozi się owoce nafaszerowane chemią- opryskane konserwantami, aby się tak szybko nie psuły.
2. Sezonowość to ważna zasada obowiązująca na owocowych zakupach. Zrezygnuj w grudniu ze świeżo wyhodowanych w szklarni truskawek.
3. Kupuj jabłka czy gruszki z niedoskonałościami , np. plamkami, niekoniecznie tej samej wielkości, świadczą o naturalnej hodowli bez nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.
4. Wybieraj owoce dość twarde, nieuszkodzone, ciężkie ,w naturalnym kolorze, nienadpsute, bez pleśni. Te gotowe do zjedzenia powinny lekko pachnieć.
5. Cytrusy muszą być ciężkie a ich skóra powinna być cienka. Wtedy wiadomo, że zawierają mnóstwo soku.
6. Owoce zawsze kupuj w całości, luzem, na wagę. Zapakowane w folię kawałki arbuza czy melona będą mniej świeże , a po drugie uboższe w składniki odżywcze. Pod folią dosłownie „duszą się”. Najzdrowsze, najsmaczniejsze, najmniej kaloryczne są świeże owoce.
Jakie owoce są niskokaloryczne? ( kcal w 100 g)
agrest -41
arbuz-36
brzoskwinie-46
cytryny-36
jagody-45
grejfrut-36
jabłka – 46
maliny-29
mandarynki -42
melon-36
morele-47
nektarynki-49
pomarańcze-44
porzeczki-33
poziomki-33
śliwki- 33
truskawki -28 !!!
wiśnie-47
Owoce wysokokaloryczne:
aronia -57
banan-95
czereśnie-61
gruszki-54
kiwi-56
mango -67
winogrona -69
Polecane owoce to:
Aronia - magazyn antocyjanów (cennych przeciwutleniaczy hamujących proces starzenia się i zapobiegającym chorobom nowotworowym). O ich wysokiej zawartości świadczy to, że nawet po stukrotnym rozcieńczeniu sok z aronii zachowuje swoją barwę! Owoce uwalniają organizm od toksyn, są pomocne w leczeniu chorób krążenia, obniżają ciśnienie krwi. Soki i przetwory
z aronii łagodzą skutki chemio- i radioterapii, uodporniają skórę na promieniowanie słoneczne, łagodzą dolegliwości trzustki
i wątroby.
Morele - są skarbnicą zdrowia. Dostarczają potasu, fosforu, wapnia, dużo żelaza i prowitaminy A. Nieocenione lekarstwo na anemię !!!
Owoc dzikiej róży- zawiera sto razy więcej witaminy C niż cytryna. Zakwasza organizm, co hamuje łaknienie
Winogrona - dzięki dużej zawartości potasu wpływają dobroczynnie na serce. Działają lekko przeczyszczająco i moczopędnie. Są bogate w fosfor i wapń, podstawowy budulec kości i zębów oraz działają odżywczo na mózg. Zawierają również magnez i chlor, regulujące pracę układu nerwowego. Podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL, zapobiegając miażdżycy.
Truskawki - wystarczy 100 gramów, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na sole mineralne i witaminy. Zawierają mnóstwo B1
i B2, makro- i mikroelementów.
Owoce są bardzo zdrowe. Dzienna dawka spożycia to 300 g. Przy wyborze, nie zapominajmy o kolorze.
Opracowała: K. Wojciechowska
Źródło:
K. Bosacka, M. Kozłowska-Wojciechowska „ Czy wiesz, co jesz?”- poradnik konsumenta.