top of page

Warsztaty kulinarne w ZSP nr 3

Marcin Budynek z wizytą w ZSP nr 3 w Łowiczu

W dniu 23 lutego 2018 roku młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łowiczu uczestniczyła w warsztatach kulinarnych w ramach projektu „ Stawiam na drób”, który w całości jest finansowany z funduszu promocji mięsa drobiowego. Pomysłodawcą powyższego projektu jest Związek ,,Polskie Mięso”, który wspiera rozwój kształcenia zawodowego i naukę zawodu w zakładach pracy oraz doskonalenie zawodowe pracowników.

Głównym celem projektu jest objęcie profesjonalnym szkoleniem uczniów wybranych szkół gastronomicznych z zakresu jakości polskiego mięsa drobiowego oraz przeprowadzenie instruktaży z zakresu obróbki technologicznej tego mięsa.

Dzięki współpracy nauczycielki Renaty Pawlikowskiej z Akademią Kulinarną Marcina Budynka, który merytorycznie wspiera ten program, uczniowie zostali zaproszeni do udziału w programie informacyjno-szkoleniowym z zakresu jakości mięsa drobiowego.  Pani Renata Pawlikowska wspólnie z panią Bożeną Felczyńską-Pieklak, kierownikiem szkolenia praktycznego, zajęły się organizacją szkolenia w  placówce.

Uczniowie klas gastronomicznych uczestniczyli w spotkaniu, składającym się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Niesamowitym zaskoczeniem dla nich, jak sami mówili był fakt, że mogli wysłuchać prelekcji, a następnie gotować pod okiem samego mistrza kuchni, Marcina Budynka. Jego specjalnością jest kuchnia polska w nowatorskim wydaniu. Inspiracje czerpie z bogactwa natury, dlatego też często w swojej kuchni wykorzystuje produkty regionalne. Prowadzi oraz występuje w programach telewizyjnych związanych z gastronomią, m.in. „Dwa żywioły, dwie pasje”, „Przepis dnia”. Dawniej gospodarz kuchni w programie „Kawa czy herbata?” oraz „Pytanie na śniadanie”. Ponadto jest organizatorem, jurorem wielu konkursów kulinarnych. Uczestniczył w wielkich gotowaniach Polskiego Radia, Radia Zet i RMF FM.

Podczas prelekcji pan Marcin Budynek, wraz ze swoimi współpracownikami,i omówili m.in. zagadnienia dotyczące podziału drobiu, żywienia oraz jego wartości odżywczej. Wykład zawierał wiele ciekawych i przydatnych informacji na temat metod obróbki termicznej
i walorów kulinarnych drobiu. W tej części (wspólnie z mistrzem) uczniowie dokonali rozbioru różnych tuszek na elementy kulinarne.

W części praktycznej doskonalili swoje umiejętności stosując nowoczesne metody obróbki drobiu, np. metodę sous vide, marynowanie drobiu, ucząc się ciekawych kompozycji smakowych. W ramach prac w grupach przygotowali potrawy: pieczone skrzydełka z kurczaka
 z pomarańczową glazurą, kurczak z curry z sezamem i pak choy z ryżem, kotleciki z indyka
 i kaszy bulgur, pierś kaczki sous vide z puree muślinowym i buraczanym, udka z kaczki
 z szalotką w czerwonym winie z miodem i morelami.

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie potrawy, wykorzystując wskazówki mistrzów kuchni w zakresie ich aranżacji na talerzu. Wszystkim uczestnikom warsztatów bardzo smakowały. Podczas urozmaiconych zajęć uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, co zostało nagrodzone otrzymaniem certyfikatów i upominków od „Akademii Kulinarnej” Marcina Budynka.

bottom of page